به نام خدا

همان‌طور که مشاهده کردید، در سایت بخشی با عنوان بهترین فیلم‌ها از نگاه چهار سایت معتبر اضافه شده‌است، اما سوال مهم اینجاست که چهار سایت معتبر دقیقا چه سایت‌هایی هستند و چقدر معتبرند؟ در این مقاله ابتدا قصد معرفی این چهار سایت را داریم و سپس می‌خواهیم حسن این بخش سایت نسبت به هرکدام از این سایت‌ها را بگوییم.

IMDB:

کمتر کسی پیدا می‌شود که اهل دیدن فیلم باشد و IMDB را نشناسد. IMDB بزرگترین و اصلی‌ترین مرجع فیلم و سریال در دنیاست. جذاب‌ترین بخش این سایت، بخش بهترین فیلم‌‌هاست که باعث جهت‌دادن هر مخاطبی برای دیدن فیلم‌ها می‌شود، مثلا با دیدن رتبه اول IMDB هر کسی جذب می‌شود ببیند این فیلم چیست که جایگاه اول را از آن خود کرده‌است. یکی از حسن‌های IMDB نسبت به سایت‌های مشابه دیگر، تعداد آرای بالای آن در این بخش است. مثلا برای فیلم Dark knight در آخرین آمار نزدیک به دو میلیون نفر رأی دادند که ما در سه سایت معتبر و پرمخاطب دیگر که معرفی خواهیم‌کرد، حتی نزدیک این آمار هم نداریم. چیزی که باعث جلب توجه بیشتر ما به IMDB می‌شود، به‌روز‌رسانی سریع سایت است. این سایت که توسط کاربران به‌سرعت اخبار جدید را در خود قرار می‌دهد، بهترین جا برای باخبر شدن از اخبار سینما است.

Rotten tomatoes:

دومین سایت معروف دنیای فیلم Rotten tomatoes است. اما شاید سؤال پیش بیاید، چرا با وجود IMDB باید سراغ این سایت برویم؟ و اصلا با وجود IMDB چرا همچین سایتی به وجود آمده؟

سایت rotten tomatoes در ابتدای کار، فقط هدف انتقال انتقادات منتقدین به مردم را داشت و با این هدف تأسیس شد، ولی بیشترین دلیل توجه به این سایت مالک این سایت است. مالک سایت شرکت‌های هالیوودی هستند، بزرگترین سهام این سایت متعلق به برادران وارنر است. پس با توجه به این نکته معتبرترین سایت برای باخبر شدن از اخبار هالیوود، سایت Rotten Tomatoes است. Rotten Tomatoes نسبت به رقیبش(IMDB) که برای شرکت آمازون است، در اطلاعات تخصصی، قوی‌تر است. این سایت به هر فیلمی دو امتیاز می‌دهد یکی از دیدگاه منتقدین هالیوود و دیگری آرای کاربران. درست است در آرای کاربران، این سایت بسیار عقب‌تر از IMDB است اما نکته اصلی این سایت، توجه بیشتر اهالی هالیوود و سینمای آمریکا به این سایت است. برای کسی که اهمیت بیشتری برای فیلم‌های هالیوود قائل است، شاید این سایت بهتر باشد.

Metacritic:

معتبرترین سایت منتقدان در زمینه‌های فیلم، سریال و بازی‌های کامپیوتری Metacritic است. منتقدین اینجا لزوما منتقدین هالیوود نیستند، بلکه منتقدین جهانی هستند. در توضیح منتقدین این سایت باید گفت این منتقدین، همان منتقدین مجلات معروف و سایت‌های معتبر مخصوص نقد هستند. لازم به ذکر است Metacritic در کارش بسیار حرفه‌ای است، آنها برای مجلات معتبرتر ضریب امتیاز بیشتری نسبت به مجلات نامعتبرتر درنظر گرفتند و میانگین وزنی از امتیازات منتقدین می‌گیرند. پس اگر دنبال سایت مناسبی برای آرای منتقدین هستید، این سایت معتبرتر است. البته این سایت بخش آرای کاربران را نیز دارد که نسبت به دو سایت قبلی بسیار ضعیف‌تر است. لازم به ذکر است IMDB آرای این سایت را مورد تأیید قرار داده و بغل امتیاز فیلم، امتیاز منتقدین از نظر Metacritic را نوشته است.

Letterboxd:

شاید نامعتبرترین سایت بین این ۴ سایت این سایت باشد ولی نکته قابل توجه این سایت مردمی‌تر بودن این سایت نسبت به دیگران است. این سایت کاملا مردمی است و در زمینه فیلم سینمایی بسیار جامع. شما ممکن است فیلم‌های بسیار قدیمی یا حتی جدید عرضه‌شده‌ را در Metacritic یا Rotten Tomatoes نتوانید پیدا کنید، ولی سابقه نداشته در letterboxd نتوانسته‌باشید این فیلم را پیدا کنید. البته در زمینه برنامه‌‌های تلویزیونی این سایت از دیگران بسیار ضعیف‌تر است. اما قابلیت‌های جالب این سایت که خود را از سایت‌های دیگر متفاوت می‌کند دنبال کردن فیلم‌ها و نظردهی فراوان‌تر و ساده‌تر از سایت‌های دیگر است. با این قابلیت‌ها شما راحت‌تر از نظر مردم باخبر می‌شوید.

حال که با این ۴ سایت معتبر آشنا شدید، نوبت آن است که بگوییم هر کدام از این سایت‌ها کجا کاربرد بیشتری دارند. اگر دنبال معتبرترین، مرجع سینما و تلویزیون، بهترین فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی با آمار بیشتر هستید، خب IMDB سرآمد بقیه است. اگر به فیلم‌های هالیوود علاقه‌ی ویژه‌ای دارید و منتقدین هالیوود را بیش از منتقدین جهانی قبول دارید Rotten tomatoes را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر دوست دارید فیلم‌های با‌کیفیت منتقدین جهانی ببینید Metacritic بهترین سایت است. اگر هم نظرات مردم و دنبال‌کردن فیلم‌ها برایتان جذاب است و دوست دارید فیلم‌های مردمی‌تر را ببینید letterboxd را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

البته لازم به ذکر است سایت‌های بسیار معتبر دیگری در دنیای فیلم و برنامه‌های تلویزیونی وجود دارد ولی ما احساس کردیم برای پوشش تمام نظرات چه نظرات مردمی چه نظرات منتقدین چه سینمای بزرگ هالیوود و چه سینمای جهانی این ۴ سایت حرف اول را می‌زنند.

اما چرا ما مجموع این چهار سایت را با ضرایب مختلف در سایتمان قرار دادیم؟ ممکن است شخصی نه آنقدر فیلم‌های مردمی دوست داشته‌باشد و نه آنقدر فیلم‌های منتقدین (البته اگر به فیلم‌های منتقدین علاقه دارید می‌توانید در بخش فیلم‌های برتر از نگاه منتقدین ترکیب منتقدان هالیوودی و منتقدان جهانی را ببینید) و شخصیت میانه‌رویی در فیلم‌دیدن داشته‌باشد. پس بهترین جا برای فهمیدن فیلم‌های خوب این بخش سایت ماست. البته دلایل دیگری هم وجود دارد، مثلا نحوه امتیازدهی این چهار سایت با هم متفاوت است که هرکدام معایب و محاسن خود را دارد، مثلا در سایت IMDB به صورت نرمال شما می‌توانید به هر فیلمی امتیازی بین 1 تا 10 بدهید، او نیز میانگین امتیازات را در آنجا قرار می‌دهد، ولی در Rotten tomatoes شما یک امتیاز از 1 تا 5 می‌دهید، اگر امتیاز شما بیشتر از سه بود شما جزو افراد راضی از فیلم قرار می‌گیرید و اگر پایین‌تر بود شما از فیلم ناراضی بودید، آنوقت سایت درصد آدم‌هایی که از فیلم راضی بودند را می‌نویسد. (مثلا اگر 500 نفر به فیلم رأی دهند و 400 نفر راضی بوده‌باشند سایت به آن 80 می‌دهد) خب پس طبیعی است با این دو روش متفاوت امتیازدهی امتیازات کاربران هم متفاوت باشد.

البته به نظر بنده مهمترین بخش بهترین فیلم‌ها، بخش بهترین فیلم‌ها از نظر شما کاربران است، چون سلیقه‌ی ما ایرانی‌ها به یکدیگر نزدیکتر است و اگر قرار باشد یک نفر به ما فیلمی را معرفی کند، آن شخصی است که سلیقه نزدیکتری به ما دارد. پس با این تفاسیر بخش بهترین فیلم‌های کاربران را جدی بگیرید و با رأی دادن هم کاربران را تشویق به دیدن فیلم کنید هم ما را تشویق به قرار دادن مسابقه آن فیلم کنید.

۴ سایت معتبر

بخش تولید محتوا – سی تو فیلم

مقالات دیگر ◄