حماسه کولی – Bohemian Rhapsody
سال ساخت: ۲۰۱۸
محصول: آمریکا – انگلستان
کاگردان: Bryan Singer
اطلاعات بیشتر

حماسه کولی Bohemian Rhapsody 2018

گروه کویین یکی از گروه‌های افسانه‌ای و تاثیر‌گذار موسیقی راک می‌باشند. حالا برایان سینگر آمریکایی به سراغ این گروه و خواننده آن، فردی مرکوری رفته تا بخشی از زندگی این گروه را به پرده نقره‌ای بکشاند.

اگر از طرفداران سبک راک باشید (مثل خود من) به خوبی با گروه کوئین و زحمات و تاثیرات آن بر این سبک آشنا هستید، اما با هم نگاهی اجمالی به این فیلم می‌کنیم و تا مشخص کنیم این فیلم تا چه حد درست این گروه را تصویر می‌کشد.

فیلم با صدای تشویق کر‌کننده هوادارن و تصویری از فردی مرکوری خواننده گروه آغاز می‌شود، سپس فیلم فلش‌بک می‌خورد به زمانی که فردی که اسم اصلی‌اش *فاروق* است و در یک بارگیری فرودگاه مسافر‌بری کار می‌کند، باز می‌گردد. در یک شب فردی وارد بار می‌شود و آنجاست که مخاطب برای اولین بار با اعضای گروه کوئین و دوست دختر فردی آشنا می‌شود.
در فیلم‌هایی که در مورد زندگی‌نامه اشخاصی هستند که عکس‌ها و فیلم‌هایی از آن ها در دسترس است، پروژه فیلم‌سازی باید کاملا با برنامه‌ای قوی و برنامه‌ریزی‌شده پیش برود که متاسفانه این فیلم نتوانسته آنچنان که باید و شاید انتظار مخاطب را برآورده سازد.

فیلم حماسه کولی در همان ابتدا ضعف‌های خود را نمایان می‌سازد. یکی از اصلی‌ترین ضعف‌های آن شتاب‌زدگی و عجله عوامل ساخت آن است که هر چه فیلم جلوتر می‌رود این عجله بیشتر و بیشتر می‌شود. فیلم نشان می‌دهد که فردی به سمت گروه رفته و شعری برای آنها اجرا می‌کند و خیلی زود مخاطب را وارد داستان می‌کند، بدون آنکه نشان دهد که چگونه فردی به خوانندگی و موسیقی علاقه‌مند شده‌است. این عجول‌بودن در روابط اعضا گروه و روابط عاطفی خود فردی هم، فیلم را به شدت اذیت می کند.

یکی دیگر از دلایل ضعف فیلم شخصیت‌پردازی به شدت ضعیف فیلم است که به طور کامل به تمام شخصیت‌هایی که فیلم معرفی می‌کند، پرداخته‌نمی‌شود. یکی از این شخصیت‌ها دوست دختر یا به قول خود فردی *عشق* فردی است که درست مثل یک پیام بازرگانی هر چند وقت یکبار در طول فیلم پخش می‌شود. در مورد شخصیت‌پردازی گروه هم که جدا از اعضای گروه، دوستان فردی هم مانند عشق فردی، چنگی به دل نمی‌زند. اعضای گروه خیلی زود ازدواج می‌کنند و بچه دار می‌شوند، بدون آنکه اشاره‌ای به آنها شود، بجز چند صحنه خیلی کوتاه. اما مهمترین عضو گروه کوئین بعد فردی، گیتاریست گروه یعنی *برایان می* است که از اعضای قدیمی گروه بوده و تا همین حالا هم اداره گروه را بر عهده دارد، فیلم باز هم از ضعف شخصیت‌پردازی خود رنج می‌برد و برایان هم از این قاعده مستثنا نیست.

نکته مهم دیگر فیلم در مورد بیماری فردی مرکوری است، بیماری ایدز که باعث مرگ او می‌شود، ولی طبق اول نقد، عجول‌بودن داستان اینجا هم قدرت‌نمایی می‌کند و خیلی سریع و در حد اشاره مختصری از آن عبور می‌کند. بحث دیگر فیلم که باز هم با کمبود پرداختن به آن مواجه هستیم، گرایش جنسی فردی است. فیلم جوری برای مخاطب خود جا می‌اندازد که انگار فردی از بدو تولد گرایش جنسی متفاوتی داشته‌است که اگر هم این چنین باشد، فیلم باید برای مخاطب خود جا بیاندازد که استارت این گرایش و فهم خود فردی از آن در چه زمانی زده‌شده‌است.

از نکات منفی فیلم گفتیم برسیم به نکات مثبت آن:
از نظر فنی صدا گذاری، تدوین صدا در حد عالی قرار دارند و از همه عالی‌تر بازی *رامی مالک* در نقش فردی مرکوری که با نقش‌آفرینی منحصر به فردش، موفقیت فیلم را به دوش می‌کشد.

اگر می‌خواهید بیشتر متوجه شوید که این فیلم در حد و اندازه های یک فیلم کامل بیوگرافی نیست، به سال ٢٠٠۵ بر گردید و فیلم Walk the line به کارگردانی جیمز منگولر با نقش آفرینی فوق‌العاده *واکین فینیکس* در نقش *جانی کش* ببینید و متوجه خواهید‌شد که چرا فیلم حماسه کولی یک فیلم ضعیف است. در همین فیلم  هم، از نظر داستانی شاهد فلش بک هستیم، اما با این تفاوت که خیلی حرفه‌ای‌تر پایه‌ریزی شده و یک شخصیت را از بچگی تا زمان مرگ نشان می‌دهد.

کلام آخر اینکه اگر بازی *رامی مالک* را از فیلم بگیریم، حماسه کولی تبدیل به یک افتضاح می‌شود که خیلی خیلی زود از یاد‌ها می‌‌رود.

پوریا مدهنی

پخش ویدیو