فهرست مقدس – Holy Cast
سال ساخت: ۲۰۱۵
محصول: ایران
کارگردان: محمد امین همدانی
اطلاعات بیشتر

فهرست مقدس

برای انیمیشن های ایرانی داستان به کلی متفاوت است. برای شروع وجه تسمیه انیمیشن را بررسی می‌کنیم.

وجه تسمیه

درباره وجه تسمیه باید توجه کرد که این انیمیشن در همه جای دنیا با نام “Return” پخش شده و فقط در ایران با نام “فهرست مقدس” پخش شد. نام “بازگشت” به بازگشت هاران از بدی به خوبی اشاره دارد. اما درباره “فهرست مقدس” به نظر می‌رسد این نام به فهرست فیمون از نصرانی های نجران اشاره دارد. در حالیکه این نام بسیار ابتدایی و کم اهمیت است. ولی اگر دقیق تر نگاه کنیم متوجه موارد بیشتری می‌شویم. برای مثال اگر به نام انگلیسی اثر یعنی “Holy Cast” نگاه کنیم، درمنظر اول عبارت هولوکاست را به یاد می‌آوریم. هولوکاست جریان همه سوزی یهودیان به دست هیتلر در جنگ جهانی دوم است. (البته بر سر صحت این امر بحث است) این همان جریانی است که باعث شد یهودیان مجوز تأسیس کشور اسرائیل را بگیرند. در پایان فیلم ما شاهد همه سوزی تمام مسیحیان نجران به دست ذوانوس هستیم. یعنی یکی از سران بلند مرتبه یهودیان. ذوانوس کسی است که حتی شاه نجران و عالمان یهودی نجران هم از آن می‌ترسند. امکان واقعی بودن این اتفاق صفر است. ولی حداقل داستان جالبی در برابر هولوکاست پدید آورده. در پایان سوالی که همچنان باقی مانده، علت این تغییر نام است.

تکنیک ساخت و کیفیت

انیمیشن در شرکت SKY Frame ساخته شده و کیفیت بالایی دارد. اما در عملیات رندر ضعف محسوسی را شاهد هستیم. برای مثال در سکانس‌های پایانی؛ هنگامی که ذوانوس بر فراز دره اخدود در حال موعظه است، علف چسبیده به دیواره دره مدام در حال چشمک زدن است. یا در سکانس های رقص دربار چرخش خوک‌ها با وقفه‌های زیادی همراه است.

کارگردانی

کارگردانی انیمیشن از سطح خوبی در انیمیشن های داخلی بهره‌مند است. درباره کارگردانی صحنه‌های اکشن نیز می‌توان گفت بهترین کارگردانی انیمیشن را شاهد بودیم. در مقابل این انیمیشن – در زمان اکران و چندی بعد از اکران – تنها رقیب این کارکردان آقای هادی محمدیان بودند. اثر اول ایشان “شاهزاده روم”، اثری محبوب و منتخب و اثر دوم ایشان “فیل شاه”، اثری ضعیف بود. به طور کل در حال حاضر “شاهزاده روم” و “فهرست مقدس” دو اثر سطح بالا در انیمیشن سازی ایران هستند.

موسیقی متن

موسیقی فیلم به صورت مستقل، توسط بهزاد عبدی تهیه شده. موسیقی متن از کیفیت مطلوبی برخوردار است و توانست حوادث فیلم را زیباتر جلوه دهد. درباره موسیقی متن باید گفت که انیمیشن های ایرانی معمولا موسیقی مستقل ندارند و به همین دلیل نمی‌توانند در مجامع بین‌المللی شرکت کنند (قوانین کپی رایت). البته به تازگی این فرهنگ در میان شرکت‌های ایرانی در حال رشد است. هر چند هم چنان از برخی موزیک‌ها بوی تقلید می‌آید.

نمادها

فهرست مقدس کلکسیونی از نمادهاست. هم در چهره شخصیت‌ها و هم در معماری، وسایل و اصطلاحات. شخصیت‌های انیمیشن کاملا با چهره حیوانی آنها متابقت دارد. مثلا شاه نجران با چهره خوک. شخصیتی مفت‌خور، ترسو و بی لیاقت. هاران با چهره شتر. نمایان‌گر اقوام عرب (اشاره به اسلام) و نماد خوبی.

سخن نهایی

در پایان به چند نکته توجه کنیم. فهرست مقدس روایتی عاشقانه در جوش و خروش جریانی تاریخیست. درباره تاریخ دره اخدود اطلاعات چندانی در دست نیست. پس روایت این داستان هیج سندیت تاریخی ندارد. اما داستانی روان و زیرکانه در برابر هولوکاست است. کارگردانی خوبی را در آثار مشابه دارد و کیفیت ساخت بالایی دارد. این انیمیشن توانست جایزه بهترین انیمیشن جشنواره مادرید ۲۰۱۶ و هالیوود مووینگ پیکجرز ۲۰۱۶ را کسب کند و در ایران ۳۱۷ میلیون تومان فروش کند. در ضمن تمامی این موارد در نسخه‌ای که در ایران پخش شد صادق است.

به امید اینکه فیلم‌ها را بیشتر درک کنیم.

 

بخش تولید محتوا – سی تو فیلم

پخش ویدیو