مستند اورشلیم – Jerusalem
سال ساخت: ۲۰۱۳
محصول: آمریکا – انگلستان
کارگردان: Daniel Ferguson
اطلاعات بیشتر

اورشلیم 2013 Jerusalem

اگر بخواهیم لیست بهترین مستندهایی که تا کنون ساخته شده است را مشخص کنیم، اورشلیم یکی از آنهاست. مستندی با ساخت بی‌نظیر که همه را مبهوت خودش می‌کند. موسیقی فوق‌العاده‌ای که فقط برای این مستند ساخته شده است و بر روی فیلم به طور کامل نشسته است. این مستند بودجه‌ای معادل ۸ میلیون دلار برای ساخت داشت. 

در مورد این مستند یک نقد کلی وجود دارد و یک نقد جزئی. من تمایل دارم با نقد کلی آغاز کنم.

سه دختر شخصیت‌های اصلی این مستند هستند که تلاش شده این سه دختر شبیه هم باشند. هر دختر یک دین متفاوت نسبت به دیگری دارد. دختران مسلمان، مسیحی و یهودی هستند که در مورد اورشلیم و تاریخ آنها در اورشلیم حرف می‌زنند. اگر دقت کنید این سه دختر جوری حرف می‌زنند که انگار اورشلیم برای همه آنهاست. در این فیلم جوری برابری وجود دارد که انگار در اورشلیم همه با خوبی و خوشی دارند زندگی می‌کنند. هیچ کدام از زندگی در این جا ناراضی نیستند و بوی جنگ اصلا در این شهر نمی‌آید. اما آیا واقعیت اینجوری است؟ طبیعتا نه ولی سازندگان اصرار بر این حرف دارند. آنها می‌خواهند بگویند اونجا دموکراسی وجود دارد و حکومتی که دست اسرائیل است حکومتی عادلانه است. سپس اورشلیم را یک شهر تاریخی و بسیار زیبا نشان می‌دهد که جزو جاذبه‌های گردشگری دنیاست. اگر به این نکته دقت کنید تا آخر مستند همین حرف زده می‌شود و به پایان می‌رسد.

اما نقد های جزئی، در بخش اول که دختر مسلمان در مورد اسلام در اورشلیم حرف می‌زند، دوربین به بازار مسلمان‌ها می‌رود. در آن بازار نمادهای یهودی وجود دارد.

دو دین دیگر که در حال توضیح دادن هستند مردم در حال جشن گرفتن یکی از مهمترین جشن هایشان هستند ولی برای مسلمانان جشنی را نشان نمی‌دهد، در صورتی که می‌توانست جشن عید فطر را نشان دهد.

ولی در کل من ادعا می‌کنم این مستند با این همه هزینه و کیفیت تنها برای آن نقد کلی که ذکر کردم ساخته شده است. می گوید مردم در اورشلیم که تحت حکومت اسرائیل است با شادی و خوشی زندگی می‌کنند و با هم در صلح هستند و حتی هر سه دین آرزو دارند یه روزی با خیال راحت و بی دغدغه دین با هم ارتباط برقرار کنند.

 

بخش تولید محتوا – سی تو فیلم

پخش ویدیو